Rafting to turystyczna odmiana flisu, czyli spławu rzecznego, do której używa się różnych rodzajów tratw, łodzi, pontonów, kajaków, często kulturowo charakterystycznych dla danego regionu. Rafting odbywa się na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności, odpowiednio do potrzeb i możliwości pasażerów.

Jeszcze nie tak dawno sport ten był dostępny jedynie dla garstki zapaleńców. Obecnie dzięki doskonale wyszkolonym instruktorom i nowoczesnemu sprzętowi dostępny jest prawie dla wszystkich. Obecnie na całym świecie cieszy się gwałtownie rosnąca popularnością. Najczęściej jest to pływanie po rzekach górskich w pneumatycznym pontonie poruszanym siłą ludzkich mięśni. Jest to wspaniała rozrywka dla ludzi, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił na rzece górskiej lub możliwość aktywnego wypoczynku z zastrzykiem adrenaliny.

Rafting jest zaliczany do sportów ekstremalnych, ale może się odbywać na rzekach o różnym stopniu trudności, dlatego każdy bez względu na wiek, czy warunki fizyczne, może znaleźć ofertę dla siebie. Do uprawiania raftingu obecnie nie potrzeba posiadać specjalnych uprawnień, czy umiejętności. Zazwyczaj wymagana jest podstawowa umiejętność pływania i jako taka kondycja.

Średnio można przyjąć, ze w naszej części świata sezon raftingowy trwa on od maja do października. Oczywiście im dalej na południe tym okres ten będzie się wydłużał.