Jeździectwo to pokonywanie kolejnych etapów i stopni wtajemniczenia. To właśnie czyni jeździectwo wielką i piękną pasją na całe życie, pasją, na którą nigdy nie jest za późno. Przygoda z jazdą konną niezmiennie zaczyna się od jazdy na lonży, ale kończy – na etapie ściśle przez nas wyznaczonym, zależnym od naszej wiedzy, naszych doświadczeń i upodobań.

Jeździectwo to termin określający wszystkie konkurencje sportów konnych wraz z powożeniem. Do sportów konnych zalicza się rajdy, skoki, WKKW, ujeżdżenie, woltyżerkę, powożenie, reining i Polo. Ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, WKKW należą do konkurencji olimpijskich.

Już od niepamiętnych czasów ludzie zachwycali się elegancją, siłą i wdziękiem koni. W późniejszym czasie powstało wiele dyscyplin sportowych, gdzie koń i człowiek tworzą zespół. Jeździectwo to nie tylko dyscyplina sportowa lub rodzaj rekreacji, ale także obcowanie z końmi. Karmienie wierzchowców i sprzątanie stajni należy tu tak samo, jak bajeczny galop po ściernisku czy udział w zawodach jeździeckich.